POISTENIE MAJETKU
Poistenie nehnuteľnosti
Chráni samotnú stavbu, teda všetky steny a vnútorné priečky bytu, stavbu domu či garáže. Vo väčšine poisťovní sa vzťahuje aj na všetky stavebné súčasti nehnuteľnosti ako je kuchynská linka, vstavané skrine, radiátor a podobne.
Poistenie domácnosti
Vzťahuje sa hlavne na zariadenie, teda napríklad na spotrebiče, elektroniku, nábytok, cenné obrazy atď.
Poistenie zodpovednosti
Ide o poistenie zodpovednosti za škody, ktoré klient spôsobí tretím osobám.
- Existuje zodpovednosť z držby nehnuteľnosti, ktorú by ste mohli využiť napríklad keby spadnutá škridla z vašej strechy spôsobila škodu niekomu inému. Rovnako sa táto zodpovednosť vzťahuje aj na situáciu keď vám praskne vodovodné potrubie v stene a týmto spôsobom vytopíte susedov. Túto zodpovednosť si viete vo väčšine poisťovní pripoistiť k vašej nehnuteľnosti.
- Ďalším typom zodpovednosti je občianska zodpovednosť, ktorú si viete pripoistiť väčšinou v rámci poistenia domácnosti. Kryje situácie keď vytopíte suseda napríklad prasknutou hadicou z práčky, ktorá ale nie je zabudovaná v stene. Zároveň vám toto pripoistenie pomôže aj mimo vašej domácnosti, napríklad ak počas lyžovačky na Slovensku alebo v rámci Európy niekoho nechtiac zraníte na svahu, alebo niečo poškodíte v obchode, či v hoteli počas dovolenky.
Ideálne na jednej zmluve
V poisťovniach môže byť niekedy rozdiel, čo kam spadá. Napríklad vonkajšie žalúzie či kotol sú zväčša definované ako stavebné súčasti a tie môžu v niektorých poisťovniach spadať do poistenia nehnuteľnosti, v iných do poistenia domácnosti. Aj preto je ideálne mať všetky tri poistenia komplexne na jednej zmluve a v jednej poisťovni.
Poistenia kryjú väčšinou tieto riziká
- živelné udalosti (povodeň, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy a pod.)
- požiar, výbuch či úder blesku
- voda, škody na vodovodných potrubiach
- krádeže, odcudzenie
- vandalizmus
Poisťovne ponúkajú aj rôzne ďalšie pripoistenia, ktoré sa môžu svojím rozsahom líšiť v závislosti od každej poisťovne.
Čo je domácnosť a nehnuteľnosť ?
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
KOĽKO STOJÍ POISTENIE BYTU?
Výška poistného sa odvíja od lokality, veľkosti, stavu nehnuteľnosti ako aj vybavenia vašej domácnosti. Od nich závisí hodnota a poistné sumy, ktoré ovplyvňujú cenu poistky. Okrem toho je rozhodujúca šírka poistného krytia, čiže aký poistný balík alebo ďalšie pripoistenia si zvolíte.
AKO VYBRAŤ POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI A DOMÁCNOSTI?
Pri výbere poistenia si premyslite rozsah krytia, čiže proti akým rizikám chcete váš majetok ochrániť. Či to budú len prírodné živly alebo napríklad aj krádež, vandalizmus, skrat a prepätie, rozbitie skla a podobne. Poistné balíky a možnosti pripoistení sa v poisťovniach líšia a s porovnaním ponúk vám pomôže finančný sprostredkovateľ.
NA ČO MYSLIEŤ PRI POISTENÍ BYTU ALEBO DOMU?
Pri poistení bytu alebo domu myslite na to, aby ste si poistenie uzatvorili komplexne a teda ste si poistili nehnuteľnosť, domácnosť aj zodpovednosť za škodu. Každé z týchto poistení plní svoj účel. Zároveň majte na pamäti, že ponuky poistenia sa v jednotlivých poisťovniach líšia cenovo, rozsahom krytia, poistnými limitmi, možnými pripoisteniami aj rozsahom asistenčných služieb. Preto sa poraďte s odborníkom.
AKO ZRUŠIŤ POISTENIE?
Poistenie môžete zrušiť ku dňu výročia poistnej zmluvy podaním písomnej žiadosti. Poisťovňu musíte o tomto zámere informovať vopred a žiadosť o zrušenie vašej poistnej zmluvy jej musíte doručiť najneskôr 6 týždňov pred výročím vašej poistnej zmluvy. Poistnú zmluvu môžete zrušiť aj z iných dôvodov – predaj nehnuteľnosti a podobne.
POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI PRI HYPOTÉKE – NA ČO MYSLIEŤ?
Poistenie nehnuteľnosti pri hypotéke je nutnosťou, bez neho úver nenačerpáte. Ale nehnuteľnosť si poistite na jej skutočnú hodnotu, nie len na výšku úveru. Okrem nehnuteľnosti si poistite aj domácnosť a zodpovednosť za škodu, aby ste váš majetok chránili komplexne. So správnym nastavením poistnej sumy a výberom vhodnej poisťovne vám pomôže finančný sprostredkovateľ.
AKO MÁM STANOVIŤ CENU, HODNOTU MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI?
Pri byte jeho trhovú hodnotu zistíte napríklad porovnaním cien podobných bytov vo vašej lokalite na realitných portáloch. Alebo sa môžete riadiť všeobecnou hodnotou uvedenou v znaleckom posudku vášho bytu, ktorý nie je starší ako 2 roky. Pri dome skúste vypočítať, za akú sumu by ste ho v súčasnosti dokázalii postaviť. Prípadne ak máte na dom vyhotovený znalecký posudok (nie starší ako 2 či 3 roky), vychádzajte pri ňom z východiskovej hodnoty.