Warning: preg_replace(): No ending delimiter ':' found in /data/c/9/c9ff303c-ee87-429a-9b47-c56fa91d7508/finpoistenie.sk/web/wp-content/themes/insurance-lite/functions.php on line 97

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

 

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?

Odpoveď nie je jednoznačná. Pri posudzovaní sa berie do úvahy viacero faktorov. Závisí však aj od poisťovne, aké poškodenie prepláca a hlavne od toho, či máte uzavreté správne poistenie.

Škody na vašom vozidle spôsobené výtlkmi na ceste kryje vaše havarijné poistenie. Ak ho nemáte, opravu si zaplatíte z vlastného vrecka.

Výber poisťovne je dôležitý

Pri výbere havarijnej poistky často pozeráme iba na cenu, nie však na služby, ktoré sú v havarijnej poistke zahrnuté. Samozrejme, nie všetky havarijné poistky sú rovnaké, preto už pri výbere poisťovne si preverte, v akom rozsahu prepláca poškodenie vozidla na výtlku a aké asistenčné služby v prípade nepojazdnosti vozidla poskytuje. Ak je napríklad poškodená len pneumatika, poisťovne to považujú za defekt a na ten sa poistné plnenie nevzťahuje. Viaceré poisťovne tak preplácajú poškodenie vozidla na výtlku len vtedy, ak je poškodený okrem pneumatiky aj disk. Samozrejme, ak sú zničené ešte ďalšie časti, napríklad tlmiče, poistné vyplatia, no musí byť z poškodenia zjavné, že tlmiče sa zničili náhle, nie postupným opotrebením.

V súčasnosti niektoré poisťovne ponúkajú pripoistenie výtlkov k PZP. V prípade škody je potrebné po náraze na výtlk kontaktovať asistenčnú službu. Asistenčná služba môže zdokumentovať nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala.

Ak nemáte ani havarijné poistenie, ani pripoistenie výtlkov k PZP, alebo vám nevznikne nárok na plnenie (škoda je nižšia ako zmluvne dohodnutá spoluúčasť) môžete sa obrátiť priamo na správcu cestnej komunikácie, ktorý škodu nahlási svojej poisťovni. Podmienkou je, že správca komunikácie má dojednané poistenie zodpovednosti za škodu a musí si zodpovednosť za túto škodu priznať. Dôležité je privolať políciu, ktorá zdokumentuje výtlk a určí správcu cesty, ktorý musí byť o tom upovedomený. Ak je výtlk označený dopravnou značkou, nárok na akúkoľvek náhradu od správcu či poisťovne nemáte.

POSTUP:

Ak máte havarijné poistenie:

  1. škodu zdokumentujte
  2. nahláste ju poisťovni

(škodu uznajú, ak je výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk)

Ak máte PZP s pripoistením výtlkov:

  1. zavolajte asistenčnú službu a riaďte sa jej pokynmi
  2. ak bude potrebné, škodu zdokumentujte svojpomocne a nahláste ju poisťovni

Políciu volajte ak:

  • prišlo k zraneniu osôb
  • došlo k škode na verejnom majetku
  • došlo k škode vyššej ako 3 990 EUR
  • ak je auto nepojazdné alebo je prekážkou v cestnej premávke
  • vždy keď neviete určiť výšku škody, (rozsah poškodenia môže odhaliť až servis)

Pri menších škodách postačí vaša fotodokumentácia, pri škodách väčšieho rozsahu sa odporúča privolať políciu. Polícia zdokumentuje všetko potrebné a vylúči vaše zavinenie. Ak však existuje značka, ktorá označuje úsek s výtlkmi, jazdite opatrne. Prípadná škoda na vašom aute môže byť totiž posúdená ako neprispôsobenie jazdy stavu vozovky a môžete dokonca dostať aj pokutu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *